Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
10.07.2017 10:49 - Техники за въздействие чрез невербална комуникация чрез звук и аромати
Автор: anito2494 Категория: Тя и той   
Прочетен: 121 Коментари: 0 Гласове:
0



Абстракт:

Невербалната комуникация може да се реализира през всеки от основните сензорни канали: зрението, слуха, обонянието, осезанието и вкуса. В статията се изследва влиянието, което оказва невербалната комуникация, проявяваща се през следните сетивни модалности: слух и обоняние – чрез звук и аромати – при социално взаимодействие. Изследователските задачи са свързали това, да се изясни понятийно-категорийния апарат, да се идентифицират основните характеристики, формиращи невербалната комуникация чрез звук и аромати, и основните техники за въздействие (съзнателно и подсъзнателно). В статията е отделено значително внимание на подсъзнанието, което никога не бездейства. То функционира независимо дали се полагат усилия да му се въздейства, или не. Когато вземаме решения, обикновено мислим, че те са резултат от внимателна преценка на факти и възможности. Голяма част от вземането на решенията се случва именно на подсъзнателно ниво на базата на чувства, за които дори нямаме представа. Разбирането и въздействието на тези подсъзнателни чувства, е златният ключ към изкуството на убеждаването. Звукът и ароматите могат да въздействат както на съзнателно, така и на подсъзнателно равнище- затова са обект на изследване в настоящата научна разработка.

Рефериране:

В научната публикация се описват техниките за въздействие по отношение на невербалната комуникация чрез звук и аромати. Дадени са дефиниции на понятията явно и скрито убеждаване, манипулиране, внушаване, промяна на отношението, на нагласите и емоциите на другия субект, сугестия. Посочена е най-популярната дефиниция за „подсъзнателно“.

Описана е природата на звуковите вълни. Дадени са примери за звукова невербална комуникация от ежедневието. Посочени са примери за неблагоприятно въздействие на звука върху хората, както и за отпускащото и успокояващото въздействие на някои звуци. Посочен е пример за целенасочена манипулация за постигане на контрол над мисленето и поведението на човек. Представени са анализи на проучвания, според които на пазара се продават дискове с музика, предаваща подсъзнателни послания. Според учените провели проучванията, слушателите на тази музика изпадат в полухипноза. Постоянното слушане на едни и същи ритми и изрази настройва човека на определена емоционална и умствена вълна. Дадени са примери за музика, оказваща негативно въздействие върху човешкото съзнание. Дадени са примери и за музика, оказваща благоприятно въздействие на паметта. Слушането на такава музика при обучение прави хората по- ефективни. Представен е моделът за преподаване на чужди езици на д-р Г. Лозанов, използващ музика от бароковия стил.

В научната публикация е дадено определението за парфюм с феромон. Посочено е въздействието, което имат феромоните върху човешкото тяло. Обяснен е механизмът им за въздействие. Посочено е, че всички миризми са емоционално украсени. Не съществуват „безразлични“ миризми. Като пример за благоприятно въздействие на миризмите са посочени древните техники за ароматерапия. Посочено е и използването на миризми за религиозни цели в храмовете в древността. С тях свещениците са потапяли хората в транс и са влияели на съзнанието. Дадени са примери за използване на миризмите в съвремието – при стимулирането на покупателните потребности. Посочени са примери за отрицателно влияние на миризмите върху работоспособността на хората. Описани са случаи от съдебните зали в САЩ, свързани с миризмите на работното място.




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: anito2494
Категория: Тя и той
Прочетен: 10428
Постинги: 20
Коментари: 0
Гласове: 2
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930